O sobie:

Jestem miejską aktywistką. Działam tak, aby w sytuacji „win-win” osiągać maksymalne efekty.

Kiedy jesienią 2016 roku, początek ciąży unieruchomił mnie w domu, miałam sporo czasu na kombinowanie (…zwłaszcza gdy stałam na światłach, bo przejście przez skrzyżowanie zajmowało mi dwa cykle świateł. Jednak o tym, że piesi mają przechlapane, to wiedziałam już wcześniej…). Zaczęłam myśleć jak połączyć moją aktualną sytuację oraz zainteresowanie aktywnością obywatelską. Możliwości zauważyłam bardzo dużo i potencjalnych zainteresowanych również - do niektórych z nich odezwałam się jesienią z zaproszeniem do wspólnego działania. Tak powstała „inicjatywa Obywatel Rodzic”; która w połowie 2017 została przekształcona w Fundację Obywatel Rodzic.

Przedstawię się zatem raz jeszcze: nazywam się Katarzyna Mikołajczyk. Jestem miejską aktywistką. Działam tak, aby w sytuacji „win-win” osiągać maksymalne efekty. Założyłam Fundację Obywatel Rodzic.

O osobie:

Jesienią zeszłego roku chciałam prowadzić dotychczasowy aktywny tryb życia, co wymagało poruszania się z noworodkiem po mieście. Nie spodziewałam się jak bardzo zdolność do korzystania z miasta może zmienić się zaledwie z dnia na dzień. Oprócz problemów ze znalezieniem chętnych do pomocy w dźwiganiu wózka do wysokopodłogowego tramwaju, pojawiły się problemy z korzystaniem z usług publicznych, takie jak np. problem z wejściem do muzeum (schody...), przewijanie dziecka na parapecie w toalecie urzędu miejskiego czy wnoszenie wózka 2 piętra po schodach by dostać się na konsultacje społeczne.

Nie godząc się na takie traktowanie rodziców w mieście, zdecydowałam się wesprzeć tworzenie inicjatywy Obywatel Rodzic, tak by początki rodzicielstwa nie kojarzyły się innym z ograniczeniami w przestrzeni miejskiej.

O sobie:

"Jestem Piotr. Zainteresowałem się kilka lat temu rowerami, i tak wciągnęła mnie branża obywatelskości."