Na swojej trasie spacerów zapewne zauważasz mankamenty i drobne rzeczy do poprawy. Komu to zgłosić? I jak?


Zacznijmy od tego, że oczekiwanie, iż "ktoś" (w domyśle: z urzędu) to sam zauważy - odrzucamy. To Ty chodzisz na spacery na tej trasie. Ty wiesz gdzie coś nie działa. Ty intuicyjnie czujesz, co można z tym zrobić.

Zatem do dzieła

1. Zrób zdjęcie

Zrób telefonem zdjęcie, aby pokazać o jakie miejsce chodzi. Najlepiej jakiś dalszy plan (a nie tak jak na naszym zdjęciu!), aby osoba, która nie mieszka w okolicy - była w stanie ustalić gdzie to jest.

2. Wyślij emaila

W Łodzi (większością) chodników zajmuje się Zarząd Inwestycji Miejskich. Email do nich to Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Co należy napisać w treści? Prosto i krótko: "Proszę o remont chodnika przy ulicy X w bieżącym roku lub o uwzględnienie go w planie remontów w roku przyszłym. Proszę o informację zwrotną kiedy taki remont może się odbyć. Obecny stan chodnika - w załączeniu". Zatem możesz napisać to nawet z telefonu.

Może się okazać, że chodnik będzie remontowany (lista bieżących działań Zarządu Inwestycji Miejskich znajduje się tutaj), dodatkowo możesz też zerknąć na listę remontów dokonywanych przez Rady Osiedli

Możesz otrzymać odpowiedź, że chodnik jest prywatny - czyli należy np. do Spółdzielni Mieszkaniowej. Wtedy emaila o takiej samej treści należy przesłać do SM, albo wybrać się do nich na spacer, bo zazwyczaj siedziba administracji osiedla jest gdzieś w pobliżu.

3. Przypomnij się za jakiś czas

Miej w pamięci, że budżet miasta nie jest z gumy, a remontów nie robi ekipa budowlana, która tylko siedzi i czeka na zgłoszenie od Ciebie. Dlatego im wcześniej podejmiesz działanie, tym wcześniej Urząd Miasta dowie się o nierównym chodniku i będzie mógł uwzględnić to w planach. Jeśli przez dłuższy czas nic się nie będzie działo. Wyślij wiadomość ponownie albo skontaktuj się z Radnym z Twojego okręgu - wielu z nich ma profile na facebooku. 


Zainteresowała Cię ta tematyka? 

Obserwuj nas na portalu Facebook lub zapisz się na newsletter (poniżej), aby otrzymać raz w miesiącu informacje o naszych działaniach.