3 pomysły aby projektować miasto przyjazne kobietom. Ten tekst to tłumaczenie artykułu z bloga America Walks. Autorka jest matką oraz urbanistką.


"Czy możemy tam iść?" Zapytała moja córka. Miałam przed sobą długie popołudnie z czwórką dzieci w wieku poniżej ośmiu lat. Mieliśmy w planach wycieczkę do lokalnej kawiarni, a ponieważ dzieliło ją mniej niż kilometr, zrobiłam to, co zrobiłby każdy dobry rzecznik "mobilności": wrzuciłam wszystkie dzieciaki w minivana i pojechałam tam.


Mój wybór, podobnie jak wiele decyzji dotyczących podróży kobiet, opierał się przede wszystkim na bezpieczeństwie. Byłam przekonana, że dzieci mogą przejść się tak daleko i wiedziałam, że będzie to zdrowszy i ciekawszy wybór dla nas wszystkich, ale bez dobrej infrastruktury dla pieszych, nie byłam pewna, czy uda mi się im wszystkim zapewnić bezpieczeństwo.


W całym kraju kobiety, a w szczególności matki, codziennie dokonują podobnych wyborów. Źle zaprojektowane ulice, ograniczenia czasowe, brak bezpieczeństwa w poruszaniu się po drogach - wszystko to powoduje, że wiele kobiet decyduje się poruszać samochodem. Aby zrozumieć, co powinniśmy robić lepiej, ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób podróże kobiet różnią się od podróży mężczyzn. Kobiety częściej podróżują niż mężczyźni, ale podróżują na krótszych dystansach. Podróżują częściej z dziećmi, a ich podróże częściej odbywają się w te same miejsca związane z prowadzeniem domu (np. zakupy, opieka dzienna, załatwianie spraw) niż związanych z pracą lub spędzaniem wolnego czasu. Kobiety również częściej zatrzymują się w wielu miejscach na trasie podczas jednej podróży.

Płeć decyduje o wzorcach podróży

Teoretycznie, podróże, które kobiety wykonują najczęściej, idealnie nadają się do chodzenia. Krótkie wypady do szkoły, sklepu spożywczego lub podobnych miejsc powinny być łatwe do pokonania na piechotę. Paradoksalnie najlepsza infrastruktura do chodzenia powstaje z dala od dzielnic mieszkalnych. Na naszych ulicach brak chodników, gdzie dzieci mogą chodzić w parze lub podróżować w wózku. Nie zapewniamy bezpiecznych przejść na głównych trasach. Tworzymy dzielnice, w których sklepy, szkoły i przedszkola czy place zabaw są zbyt daleko, aby można było do nich dojść podczas normalnego spaceru.

Decydujesz o kształcie miast? Oto co możesz zrobić:

1. Przestudiuj podróże dla kobiet

Projektowanie systemów drogowych, które zachęcają kobiety do chodzenia, wymaga zrozumienia, w jaki sposób kobiety podróżują i co je napędza. Bez dalszych badań dotyczących sposobu przemieszczania się ze względu na płeć, ryzykujemy projektowanie miast, które ignorują potrzeby połowy populacji.

2. Uwzględnij kobiety w procesie planowania

Kiedy dominujący głos w planowaniu układu drogowo-transportowego mają mężczyźni, łatwo jest zignorować potrzeby czy oczekiwania kobiet. Niektóre sposoby zachęcania większej liczby kobiet do udziału w planowaniu infrastruktury to spotkania w miejscach, które kobiety już regularnie odwiedzają (np. szkoły czy kluby), przyjmowanie dzieci na miejsca spotkań lub zapewnianie opieki nad dziećmi podczas spotkań oraz zapewnienie uczestnictwa kobiet jako liderów i decydentów w podejmowaniu decyzji przy planowaniu infrastruktury

3. Projektuj dzielnice spacerowe (przyjazne pieszym)

Kobiety będą chodzić, jeśli mieszkają w dzielnicach, w których czują się bezpiecznie i wygodnie. Miejsca z chodnikami, które są wystarczająco szerokie dla wózków spacerowych, rampy krawężnikowe, krótkie odległości między przejściami dla pieszych, bufory wzdłuż ruchliwych ulic i miejsca użyteczności publicznej które są blisko siebie, mogą promować przemieszczanie się kobiet pieszo. Jednocześnie ważne jest rozwiązywanie kwestii bezpieczeństwa osobistego i poczucia niepokoju na ulicy, które są często charakterystyczne dla kobiet. Przestrzenie publiczne nie powinny sprawiać, że kobiety czują się bezbronne. Dobre oświetlenie i umiejscowienie ich na widoku publicznym, wiele ścieżek przecinających osiedle może pomóc w poprawie bezpieczeństwa.


Podjęcie tych kroków może nie rozwiązać wszystkich problemów, ale to dopiero początek. I mogą po prostu doprowadzić do tego , że następnym razem pójdę z tymi wszystkimi dziećmi do kawiarni.

Oryginalny materiał można przeczytać tutaj.

autorka: Katie Matchett, tłumaczenie: Marcin Maziarz

zdjęcie: Jake Stimpson [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons


Zainteresowała Cię ta tematyka? 

Obserwuj nas na portalu Facebook lub zapisz się na newsletter (poniżej), aby otrzymać raz w miesiącu informacje o naszych działaniach.